Kui Euroopa Liit ja USA aasta lõpuks vabakaubanduslepingus kokkuleppele jõuaksid, nagu Euroopa Liidu valitsusjuhid äsja Brüsselis sihiks seadsid, oleks ettevõtjate ees lahti 800 miljoni tarbijaga turg.

- Konteinerterminal.
- Foto: epa
See tähendaks uusi ärivõimalusi ja uusi töökohti. Teiste seas võidaksid nii Eesti idufirmad, mis vajavad laienemiseks suuremat turgu, kui ka traditsioonilised põllumajandustootjad, kes kapriissele Venemaa turule alternatiive otsivad.
"Kui Soome Valio saab USAsse juustu eksportida, miks siis meie ei peaks saama," piltlikustas ELi kaubandusdirektoraadi direktor Signe Ratso.
Euroopas on aga lepingu suhtes palju umbusku ja vastuseisu, ehkki info jagamisest ja teavitusest on Euroopa Komisjon teinud eraldi eesmärgi. Ning ka USAs ei ole president Barack Obama veel Kongressilt kaubanduskõnelusteks volitusi saanud.
"Et sisulist edasiliikumist saaks olla, on vaja kõrgetasemelisi poliitilisi otsuseid," ütles Ratso.
Eelmisel nädalal kinnitasid Euroopa Liidu valitsusjuhid, et tahavad kolmandat aastat vältavate kõneluste aasta lõpuks ühele poole saada.
"EL ja USA peavad tegema kõik võimaliku, et kõnelused ambitsioonika, ulatusliku ja vastastikku kasuliku lepingu üle selle aasta lõpuks lõpetada," seisab valitsusjuhtide tippkohtumise lõppdokumendis.
Ratso sõnul tähendab see vähemalt eesmärki kokku leppida n.ö põhilistes asjades. Näiteks on Euroopa Liidu jaoks oluline pääs USA riigihangete turule ning USA energiatarnete kindlustamine, lisaks põhimõtetele kaupade ja teenuste vaba liikumise tagamiseks. Need vajavad poliitilisi otsuseid kõige kõrgemal tasemel, mis reeglina tulevad alles läbirääkimiste lõppjärgus.
"Komisjoni eesmärgiks on küll läbirääkimiste lõpetamine 2015.a. lõpuks, aga kui see ei peaks õnnestuma, siis olulise edasimineku kindlustamine," ütles Ratso.
President Obama vajab volituste saamiseks nii demokraatide kui ka vabariiklaste toetust, sest viimaste käes on enamus Kongressi mõlemas kojas. Kui demokraadid on traditsiooniliselt vabakaubandusse suhtunud väiksema õhinaga, siis vabariiklasi võib tagasi hoida soovimatus president Obamale ametiaja lõpusirgel võiduvõimalust anda. Signe Ratso arvas, et aprillis on Barack Obamal siiski volitused läbirääkimisteks käes.
Euroopal tuleb samal ajal aktiivset selgitustööd jätkata, et hajutada vabakaubanduslepinguga seotud hirme.
"Kloorikanad on oma aja ära elanud," ütles Ratso, ehk sellest on tänaseks aru saadud, et leping ei tähenda kloorikanade ja hormoonidega "rikastatud" liha pääsu Euroopa turule. Uueks vaenlaseks on saanud lepingus investorite kaitset käsitlev klausel, mis puudutab vaidluste ja lahendamist väljaspool konkreetse riigi õigussüsteemi. Lepingu vastased tõlgendavad seda kui vaba voli rahvusvahelistele suurkorporatsioonidele demokraatlikult valitud valitsustest "üle sõita".
Hetkel kuum
“Üks-kaks last peaks olema töötaval inimesel miinimum.”
Ratso selgitas, et komisjoni eesmärk sätestada täpsemalt investorite õigused - sh mida saab hageda ja mida ei saa. Näiteks valitsuse otsus tuumaenergiast loobuda ei oleks investorile piisav põhjus kohtusse pöördumiseks. Või kui kasum valitsuse poliitika muutumise tagajärjel väheneb. Samuti püütakse vahekohtute süsteem ja liikmete valik muuta läbipaistvamaks ja selgemaks. Eelkõige peab klausel investoreid kaitsma selle eest, et nende vara ei võõrandata ilma kompensatsioonita.
Täpsustatud investeeringute kaitse reegleid tahab EL hiljem laiendada teistele lepingutele. Esimesed sammud uues suunas tehti juba ELi ja Kanada vahel sõlmitud vabakaubanduslepingus. Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström on öelnud, et investorite kaitse klausel peaks vabakaubanduslepingus kindlasti olema, tuleb vaid leida õige sõnastus. Nii lihvibki komisjon kompromissi, mis järgmises kõneluste voorus aprillis lauale panna.
Vabakaubanduslepingud on Euroopa Liidule majanduskasvu kindlustamiseks järjest olulisemad, sest prognooside järgi on kiireima kasvuga turud lähiaastatel väljaspool ELi. Ja euro kurss on soodne.Signe Ratso peab vajalikuks rõhutada lisaks majandusdimensioonile ka vabakaubanduslepingu geopoliitilist mõõdet, mis on eriti oluline riikidele Venemaa vahetus naabruses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!